You are here

Slujirea preoțească și activitatea misionară în gândirea și scrisul Patriarhilor Iustin Moisescu și Teoctist Arăpașu

30 LEI
 
In stock
0724 550 463

Lucrarea de față, alcătuită de părintele profesor dr. Ștefan Oprea, este una de valoare prin sinteza teologico‐misionară, ecumenică pastorală și culturală în spiritul etosului creștin românesc, ce prezintă scrisul și gândirea celor doi Patriarhi ai Bisericii noastre. Lucrarea este deopotrivă interesantă pentru cercetarea teologică, cât și pentru evaluarea coordonatelor misiunii Bisericii noastre la cumpăna dintre cele două milenii. Tema complexă și destul de dificil de aprofundat, dat fiind larga ei cuprindere, a solicitat o abordare interdisciplinară: teologică, spirituală, socială și nu mai puțin politică. Autorul reușește să împletească – în demersul său – datele oferite de mărturiile vremii, fie ele teologice sau bisericești, fie istorice, politice și sociale, completându‐le cu pertinente lămuriri cu privire la unele aspecte ale istoriei Bisericii noastre, folosind mărturiile...

see more  +

Lucrarea de față, alcătuită de părintele profesor dr. Ștefan Oprea, este una de valoare prin sinteza teologico‐misionară, ecumenică pastorală și culturală în spiritul etosului creștin românesc, ce prezintă scrisul și gândirea celor doi Patriarhi ai Bisericii noastre. Lucrarea este deopotrivă interesantă pentru cercetarea teologică, cât și pentru evaluarea coordonatelor misiunii Bisericii noastre la cumpăna dintre cele două milenii. Tema complexă și destul de dificil de aprofundat, dat fiind larga ei cuprindere, a solicitat o abordare interdisciplinară: teologică, spirituală, socială și nu mai puțin politică. Autorul reușește să împletească – în demersul său – datele oferite de mărturiile vremii, fie ele teologice sau bisericești, fie istorice, politice și sociale, completându‐le cu pertinente lămuriri cu privire la unele aspecte ale istoriei Bisericii noastre, folosind mărturiile întâistătătorilor Ortodoxiei românești: Patriarhii Justinian și Iustin, pe de o parte, dar și cele oferite de fericitul întru adormire Patriarhul Teoctist.  Analiza critică și sublinierile pertinente scot în evidență eforturile făcute în acea grea perioadă, dar și după căderea regimului comunist, când Biserica noastră a fost confruntată cu noi și neașteptate provocări.

see less  -
5
   ( 0 review-uri)
Collection: 
Episteme
Publishing date: 
2015
Pages: 
412
ISBN: 
978-606-666-445-5
Cover type: 
broșată
Format: 
16 x 24 cm
Color: 
monocrom

Other books from Episteme

Customers Also Bought

Do you have question about product?

Call as
0724 550 463
Leave as your number
We will call you
Send us an
email?