You are here

„Te voi logodi cu Mine pe vecie” - Metafora căsătoriei lui Dumnezeu cu omul la Profetul Osea

33 LEI
 
In stock
0724 550 463

Teologia și cultul Bisericii noastre sunt străbătute ca un fir roșu de aspirația unirii omului cu Dumnezeu, în diferite moduri și la diferite stadii. Conform mărturiei biblice, unirea cu Dumnezeu se face după modelul familiei, ca urmare a unei căsătorii reale între Dumnezeu și om. Începând cu profetul Osea, Sfânta Scriptură arată că Dumnezeu Se coboară până la neamul omenesc, îl restaurează din starea decăzută în care se afla și îl pregătește pentru unirea cu El prin căsătorie. 

Această imagine este sugestivă pentru a ilustra dorința lui Dumnezeu și efortul pe care îl face pentru ca omul să poată intra în intimitatea Sa și să se bucure de darurile Sale nemăsurate. De aceea, starea neprihănită de logodnică a lui Dumnezeu este un foarte important reper în viața duhovnicească a omului care caută să pătrundă în întu­nericul de nepătruns al Mirelui ceresc și de aici reiese deosebita...

see more  +

Teologia și cultul Bisericii noastre sunt străbătute ca un fir roșu de aspirația unirii omului cu Dumnezeu, în diferite moduri și la diferite stadii. Conform mărturiei biblice, unirea cu Dumnezeu se face după modelul familiei, ca urmare a unei căsătorii reale între Dumnezeu și om. Începând cu profetul Osea, Sfânta Scriptură arată că Dumnezeu Se coboară până la neamul omenesc, îl restaurează din starea decăzută în care se afla și îl pregătește pentru unirea cu El prin căsătorie. 

Această imagine este sugestivă pentru a ilustra dorința lui Dumnezeu și efortul pe care îl face pentru ca omul să poată intra în intimitatea Sa și să se bucure de darurile Sale nemăsurate. De aceea, starea neprihănită de logodnică a lui Dumnezeu este un foarte important reper în viața duhovnicească a omului care caută să pătrundă în întu­nericul de nepătruns al Mirelui ceresc și de aici reiese deosebita importanță pe care o are tratarea acestei teme teologice în viața Bisericii.

see less  -
No votes yet
   ( 0 review-uri)
Publishing date: 
2021
Pages: 
354
ISBN: 
978-606-666-946-7
Cover type: 
broșată
Format: 
14 x 20 cm
Color: 
monocrom

Do you have question about product?

Call as
0724 550 463
Leave as your number
We will call you
Send us an
email?