You are here

Contribuția Părintelui profesor Ene Braniște la îmbogățirea tezaurului liturgic românesc

45 LEI
 
In stock
0724 550 463

Lucrarea de față se adresează actualilor și viitorilor păstori de suflete, cărora le oferă o evaluare teologică a impresionantei opere a Părintelui profesor Ene Braniște, subliniind în analiza sa actualitatea perenă și impresionantul impact pastoral al scrierilor acestui mare liturgist român. Autorul reușește cu multă competență să analizeze biografia și bibliografia acestei mari personalități a teologiei românești, demonstrând faptul că Părintele profesor Ene Braniște rămâne viu prin scrierile sale, dar și prin discipolii pe care i-a format și îndrumat, ceea ce face ca suflul înnoitor și profund științific impregnat teologiei liturgice românești să fie mereu actual în viața Bisericii noastre.

† IPS Prof. univ. dr. Laurențiu STREZA

see more  +

Lucrarea de față se adresează actualilor și viitorilor păstori de suflete, cărora le oferă o evaluare teologică a impresionantei opere a Părintelui profesor Ene Braniște, subliniind în analiza sa actualitatea perenă și impresionantul impact pastoral al scrierilor acestui mare liturgist român. Autorul reușește cu multă competență să analizeze biografia și bibliografia acestei mari personalități a teologiei românești, demonstrând faptul că Părintele profesor Ene Braniște rămâne viu prin scrierile sale, dar și prin discipolii pe care i-a format și îndrumat, ceea ce face ca suflul înnoitor și profund științific impregnat teologiei liturgice românești să fie mereu actual în viața Bisericii noastre.

† IPS Prof. univ. dr. Laurențiu STREZA

see less  -
No votes yet
   ( 0 review-uri)
Collection: 
Episteme
Publishing date: 
2019
Pages: 
490
ISBN: 
978-606-666-843-9
Cover type: 
broșată
Format: 
16,5 x 23 cm
Color: 
monocrom

Other books from Episteme

Customers Also Bought

Do you have question about product?

Call as
0724 550 463
Leave as your number
We will call you
Send us an
email?